9H обозначение - най-голямата търговска и маркетинг заблуда при стъклените протектори:
Много хора смятат, че зад 9H обозначението се крие една проста, но невярна информация-цифрата „9” в случая е номера, на който отговаря материала, според класа на устойчивост на надрасквания,а „H” произлиза от английската дума „hardness”. Според скалата на Friedrich Mohs , в клас 9 устойчивост на надрасквания(9 Hardness) попада Сапфира, Титаниевият Нитрит и Рубинът. И тук митът за 9H устойчивост на надрасквания може да приключи, защото всеки нормален човек би се усъмнил, че класа на устойчивост на надраскване на протектор, струващ между 5 и 30лв. е близък до този на диаманд или минерал като сапфир. Но какво наистина се крие зад „9H” маркировката на опаковката на повечето стъклени протектори? В повечето случаи при реални измервания на устойчивост на надраскване, според същата скала, протекторите притежават клас на устойчивост между 5 и 6, което се равнява на издържливост на надраскване от ключове и песъчинки. Моливите според твърдостта си биват в клас от 6B до 9H и тук можем да заключим, че 9H обозначението действително отговаря на устойчивост на надраскване от най-твърдия молив.
HD обозначение: Обикновенно зад “HD” абревиатурата стои „high definition”, тоест висока степен на пропускливост без замъгляване и нарушаване на качеството на картината. В този ред на мисли можем да отбележим, че всички стъклени протектори са “HD”, изключение правят пластмасовите протектори, които леко замъгляват образа.
В повечето случаи стъклените протектори имат над 99% степен на пропускливост, което по никакъв начин не пречи и не изкривява образа от дисплея ви, не пречи на снимането със селфи камера и т.н.
Full Glue обозначение: Тук нещата са прости и ясни. Зад това обозначение се крие простият факт, че стъкленият протектор е оборудван с лепило през цяло, а не само в краищата. Този тип обозначение се прилага най-вече при 3D и 4D стъклените протектори, поради причината, че при тях съществуват и варианти, които не са с лепило през цялата площ на протектора, а само по краищата му. Недостатък на протекторите, които са с лепило само по краищата е, че те се отлепят по-лесно и е възможно е да влезне прах между протектора и екрана, което нарушава качеството на образа и дразни потребителя.
Curved Edge: протектори, чийто ръбове са заоблени. Със заоблените ръбове се постига допълнителен комфорт, като същевременно заоблената форма придава ефекта на оригинален вид на телефона.
2.5D Стъклени протектори: Тези защитни стъкла за екрани на смартфони са най-евтините. Хубавото при тях е, че разполагат с лепило през цялата си площ, което ги прави устойчиви на повечето фактори в ежедневието, с които се сблъсква телефона, а именно влага, прах, топлина и студ. Тези фактори почти не повлияват на протектора и тъй като лепилото е напълно прозрачно, вие ще се радвате на перфектна картина след монтаж на такъв тип протектор.
Недостатък на 2.5D стъкленият протектор е формата му, която е права. Почти всички производители на смартфони вече правят дисплея с извита форма по краищата. При монтажа на 2.5D стъклен протектор на дисплей със заоблена форма, протектора обхваща и защитава само равната част на екрана, като заоблената остава незащитена, освен това седи не особено приятно, особено ако сте си купили премиум клас телефон. Препоръчително е 2.5D стъклените протектори да се монтират на телефони с абсолютно прав дисплей, като по този начин след монтажа, протектора ще остане почти незабележим, което все пак е и целта.
3D Стъклени протектори: тези протектори са доста популярни и разпространени. Предимството при тях е, че покриват цялата площ на екрана, като по този начин осигуряват защита на целият екран. Като недостатък можем да отбележим, че голяма част от 3D стъклените протектори не са с лепило през цялата си площ, а както вече казахме: това води до бързо отлепяне и нахлуване на прах между протектора и екрана на устройството.
4D Стъклени протектори: общо взето 4D протекторите не предлагат нещо повече от 3D протекторите. Съществува информация, че 4D протектора е по-здрав от 3D такъв, но това твърдо зависи най-вече от производителя и от цената, която сме готови да платим. В случай, че сте се спряли на 4D стъклен протектор, добре е той да е “Full Glue”, тъй като както при 3D протекторите, така и при 4D съществуват такива, които са с лепило само по края.
5D Стъклени протектори: Най-широко разпространените към момента. Предимствата им са няколко, като основните, които ни интересуват са лепилото по цялата площ, формата им, която напълно съответства на тази на екрана на смартфона (по този начин се постига висока степен на защита на целият екран). Основната разлика между 5D стъклените протектори и по-ниските генерации е в това, че 5D стъклените протектори са с изтънени и заоблени краища, което освен, че ги прави по-приятни за използване, ги прави и по-незабележими. Препоръчваме използването им.
6D Стъклени протектори: честно казано не можем да сме категорични какво е по-различното между 5D и 6D стъклените протектори. Предполага се, че 6D протекторите са малко по-устойчиви от 5D, като същевременно оставят и по-малко следи от пръстови отпечатъци при употреба, но както вече казахме: това зависи изцяло от производителя на стъкленият протектор.
9D Стъклени протектори: в интернет не съществува никаква информация с какво т.нар. 9D стъклен протектор превъзхожда останалите от по-нисък клас, можем да приемем отново, че 9D обозначението е най-вече маркетингов трик с цел по-големи продажби. 9D протекторите (доколкото можем да ги наречем така) са с характеристики на 5D и 6D, като отново обхващат и защитават целия екран, имат лепило през цялата си площ и по този начин осигуряват отличен образ, перфектна работа на тъча и защита от надрасквания.