Основните неща, които трябва да знаем за батериите на смартфоните, таблетите и gsm устройствата.
Живот и трайност на батериите на телефони, gsm и таблети:
Нека първо да обобщим: всички батерии са презареждащи се батерии, тоест клетките им имат способността да се разреждат и зареждат определен брой пъти (цикли). Всяка батерия има живот, който е пряко свързан с броя зареждания и разреждания. В този смисъл пряко можем да заключим, че живота на една батерия зависи от броя цикли на разреждане и зареждане. Батериите разполагат с 2 захранващи терминала: Анод (Anode) и Катод (Cathode), които в ежедневието респективно се обозначават и наричат - и +. Най-вероятно сте забелязали, че батерията на вашият телефон има повече от 2 терминала (извода;пинчета;крачета). Факт е, че всички съвременни батерии на мобилни устройства разполагат с повече от 2 пина (изводи;терминали). Обикновенно останалите пинове са за информация за температура на батерията(Т), сервизна комуникация, която установява дали инсталираната батерия е правилната за телефона, а в някои случаи, като при батериите на Samsung: за NFC (Near Field Communication).
Освен с броя цикли, всяка батерия се характеризира с основните величини в електричеството: Напрежение,Волтаж (V) и Ампераж,Капацитет (Ah; mAh).
Как се мери волтаж на дадена батерия? Накратко: Напрежението в дадена електрическа верига е разликата в потенциалите (разликата в потенциалите на анода и катода на батерията). Обикновенно напрежението в батериите на телефоните е около 3,7 V.
Капацитет на батерии: Както вече споменахме, капацитета на батерията се измерва в (Ah-ампер/часа), като при батериите за телефоните и таблетите се използват mAh(милиампер/часа), малкото „m” е обозначение от физиката, което преобразува основната единица (в случая ампер) в по-малка и прецизна измервателна единица, която е равна на 1000 пъти по основната, т.е. 1А=1000mAh. Например ако телефона ни е с батерия с капацитет 3000mAh, можем да кажем, че батерията е равна на 3Ah, преобразувана в основната единица за капацитет.
Освен в Ah, капацитета на батериите може да бъде обозначен и с Wh (Ват/часа). Единицата W(Ват) е единица за мощност, като мощността се смята по формулата, позната от физиката, а именно напрежението, умножено по тока. Тоест ако приемем, че батерията на телефона е с напрежение 3,7V, умножено по ампеража (3000mAh=3Ah), то капацитета на батерията е равен на 11,1 Wh.
Капацитета на батериите зависи и от външни фактори, като температура на околната среда. Обикновенно капацитета на батериите се определя при температура от 20 градуса по Целзий. Ако температурата е по-ниска, то и капацитетът на батерията е по-малък.
С какво е важен капацитета на дадена батерия? Капацитета играе основна роля в съвременните батерии: колкото по-висок е той, толкова повече време можем да използваме дадена батерия без нужда от зареждане.
Батерията на телефона ми пада много бързо?
Има много и различни фактори батерията да се изтощава бързо.
Преди смяната на батерия е желателно да се уверите, че проблема наистина е в батерията ви.
Колко време държи една батерия без нужда от повторно зареждане зависи от състоянието (капацитета) на батерията, от стартираните приложения, от това колко време дисплея ви е във включено състояние и на каква яркост е настроен да работи, както и на това колко разговори провеждате, включени ли са мобилни данни, Wi-Fi,Bluetooth, на какво разстояние сте от мобилната клетка, към която е вързан телефона ви (колкото по-добър сигнал имате, толкова по-ниска е консумацията).
Други възможни причини за бърз разряд на батерията са повишена консумация на ток, която може да се дължи на софтуерен проблем (проблем с операционната система или приложение), както и на хардуерен проблем (дефект на чип или елемент от платката, мокрене и окиси).
Има доста случаи, в които бързото разреждане на батерията се дължи на софтуерен проблем. Можете да се опитате да го отстраните сами, като изтриете инсталирани приложения, които е възможно да са причина за повишена консумация на ток. Също можете да възстановите и фабрични настройки, в случай, че е настъпил бъг в операционната система.
Ако това не помогне, то проблема е хардуерен, тоест или в самата батерия, или в платката на вашият телефон. Съветваме ви да се обърнете към сервиза ни, разполагаме с квалифицирани специалисти в областта на ремонтите на телефони, таблети и gsm устройства.
Батерията на телефона/таблета ми е издута?
Издутата батерия на мобилно устройство трябва да бъде сменена незабавно. Издуването е признак за проблем с батерията. Издуването може да доведе до пробив на клетките и изпускане на киселина или до запалване с риск за здравето.
Освен това прекомерното издуване на батерията може да причини и повреди в дисплея или в други хардуерни компоненти на устройството ви.
Как да удължим и съхраним живота на батерията на телефона или таблета:
- В случай, че не използвате устройството често, винаги оставяйте батерията заредена. С времето заряда в клетките пада, а липсата на заряд е лош враг на батерията.
- Изключвайте функциите, които не ползвате, когато не се налага: GPS, Bluetooth, Мобилни данни (3G;4G), Wi-Fi.
- Използвайте налични Wi-Fi мрежи, вместо мобилни данни за сърфиране в интернет.
- Намалете яркостта на екрана до минимума, който е необходим за работата с устройството без да се налага да напрягате очите си.
- Изтрийте ненужните приложения, защото при някой операционни системи те ползват хардуерен ресурс дори и без да ги стартирате.
- Винаги зареждайте докрай (100%) батерията на телефона или таблета, включвайте устройството ви за зареждане при възможно достигнат най-нисък процент на оставащ капацитет (1-10%). Това спомага за намаляване на броя за зареждания. Всяко разреждане-зареждане е 1 цикъл на батерията, а както вече казахме, всяка батерия има определен брой живот в цикли.
- Не дръжте батерията на много топло или на много студено.
- Не нарушавайте формата (не деформирайте) на батерията.
Телефона/таблета не иска да се включи и няма индикация за зареждане?
Всяка съвременна батерия има собствено управление (електроника). Управлението е необходимо, тъй като то се явява регулатор на зареждането и разреждането. Управлението има вградени сензори за температурата на батерията с цел безопасност, както и други защитни контактни вериги, тъй като при неправилна експлоатация има вероятност батерията да се запали.
При дълго неексплоатиране (устройството не е изплозвано дълго време) има вероятност батерията да се увреди напълно, или пък да „заспи”. Процесът „заспиване” най-общо може да се обясни със защитна реакция на управлението на батерията: когато клетката или клетките на батерията достигнат нисък заряд, управлението на батерията не пропуска ток към телефона, а телефона от своя страна отчита, че няма свързана батерия. По този начин зареждането на батерия по стандартния начин става невъзможно. Нужно е батерията да бъде „събудена” чрез външно подаване на ток, което се осъществява под определено напрежение и ограничена сила на тока. При опити за неправилно „събуждане” с голям ток или неправилно напрежение, батерията може да бъде увредена окончателно, като дори има вероятност тя да се възпламени. В тази връзка е добре да не експериментирате, тъй като това може да доведе до риск за здравето ви и телесни изгаряния.